فایبر سمنت برد چیست؟

سمنت برد یا پنل سیمانی الیاف دار از ترکیب یکدست سیمان پورتلند، الیاف فرآوری شده سلولز، سیلیکا کوارتر ریز و بقیه افزودنی های معدنی به وسیله فرایندهای پیچیده و با کنرتل دیجیتالی تولید می شود. در هیچ کدام از مراحل این فرایند، آزبست به کار نمی رود و به همین خاطر، این فناوری دوستدار محیط زیست می باشد.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی ساخت، به کارگیری مصالح پیش ساخته به خاطر امکان کنترل بیش تر و سرعت اجرای زیاد، خیلی مورد استقبال واقع شده است. یکی از این مصالح پیش ساخته، سمنت برد است که برای پوشش دیوار و نما به کار می رود. الیاف سلولزی موجود در این صفحه ها سبب زیاد شدن مقاومت آن ها در مقابل تنش های فشاری و کششی حاصل از تغییرات دما می گردد و از بروز عیوب گوناگونی مثل ترک خوردن جلوگیری به عمل می آورد. پنل های سیمانی الیاف دار یا همان فایبر سمنت برد با توجه به مقاومت خمشی خوبی که دارد، می تواند برای نمای بیرونی و داخلی، دیوارهای خارجی و داخلی و پوشش سقف و کف ساختمان ها به کار برود.

از جمه خصوصیت های قابل توجه پنل های سیمانی الیاف دار، مقاومت خوب آن ها در برابر آتش سوزی می باشد. پنل های سیمانی الیاف دار، عایق صوتی، حرارتی و رطوبتی خیلی خوبی نیز هستند. این پنل ها نسبت به محصولات دیگر، مقاومت بهتری در برابر جذب و عبور رطوبت دارند. گرچه این پنل ها در وضعیت غوطه وری، آب زیادی را به خود جذب می نمایند و مقاومت خمشی آن ها کم می گردد، ولی بعد از خشک شدن، ابعادشان هیچ تغییری پیدا نمی کند و دوباره مقاومت خمشی اولیه خود را به دست آورند.

با توجه به این که فایبر سمنت برد از سطح بسیار صافی برخوردار است، پس از نصب می توان بدون اقدام به نازک کاری، سطح پنل را رنگ آمیزی کرد یا انواع کاغذ دیواری یا هر گونه پوشش PVC یا ورق HPL را روی سطح آن به اجرا در آورد.

 

 

پوشش داخلی ساختمان

  • پوشش دیوارهای داخلی: پنل سیمانی الیاف دار تا چگالی 300 کیلوگرم بر متر مکعب در فضاهای داخلی در نقش پوشش به کار می رود. با توجه به مقاومت خوبی که این محصول در برابر ضربه دارد و خواص مکانیکی مناسبی که دارد، برای به کار بردن دز دیوارهای داخلی مکان های پر رفت و آمد مناسب است.
  • پوشش های دکوراتیو: با توجه به تنوع طرح و رنگی که پنل سیمانی الیاف دار دارد، می توان از آن برای اجرای دیوارهای دکوری و در نقش پوشش نهایی (بدون نیاز به رنگ آمیزی) در کلیه فضاهای مسکونی و تجاری بهره برد.
  • زیرسازی کاشی و سرامیک: در فضاهایی مثل سرویس بهداشتی، استخرها و سایر فضاهایی که با رطوبت سر و کار دارند، با توجه به مقاومت بسیار خوبی که فایبر سمنت برد در برابر رطوبت دارد و همچنین چسبندگی خوبی که با ملات های ساختمانی و چسب های کاشی ایجاد می کند، در نقش پوشش دیوار خشک و زیرسازی به کار می رود.
  • سقف کاذب:در همه فضاهای اداری، تجاری و مسکونی و همچنین فضاهایی که با رطوبت و بخار آب زیادی سر و کار دارند، مثل استخرها، حمام ها و غیره، می توان از فایبر سمن برد در نقش سقف کاذب به شکل تایل های 60 * 60 استفاده کرد که ظاهری دکوراتیو نیز به ارمغان می آورد.

درای وال فایبر سمنت برد

درای وال فایبر سمنت برد عبارت است از دیوار خشک با پوشش صفحه سیمانی دارای الیاف و بدون آزبست که برای اجرای دیوارهای داخلی و دیوارهای خارجی و همچنین نما به کار می رود. برای اجرای این دیوار به استفاده از مصالح سنتی نیازی نیست.

 

با ترکیب سازه های ال اس اف با اسکلت بتنی و فلزی دیگر نیازی به خرید و استفاده از آجر،سفال،بلوک ولیکاو سایر مصالح سنتی ندارید 

در این روش که اصطلاحا درای وال نامیده میشود با استفاده از پروفیل های گالوانیزه(  استاد )که به فاصله ی 60سانتی متر و به صورت عمودی در طول دیوار ها چیده خواهد شد و به اسکلت اصلی ساختمان متصل میشود وبا اجرای پوشش بیرونی (نمای ساختمان)و پوشش داخلی بر روی این پروفیل ها نیاز به استفاده از مصالح سنتی و بنایی را حذف خواهد کرد

 

 

مزایای این روش

1-نیازی به اجرای وال  پست(آهن کشی و نبشی کشی و..) ندارید.

2-هزینه های قوطی کشی وفریم های درب و پنحره همزمان اجرا خواهد شد.

3-همزمان وبا همان هزینه نمای ساختمان شما به شکل مدرن و زیبا اجرا خواهد شد

4-در وسط دیوار ها عایق قرار گرفته و ساختمان شما عایق بندی خواهد شد

5-در نوع پوشش خارجی ( نما )محدودیتی نخواهید داشت(سمنت برد،کامپوزیت،سنگ،سرامیک،سیمان کاریو…)

6-در نوع پوشش داخلی دیوارها محدودیتی نخواهید داشت(کناف،سیمان،کاشی ،گچ و…)

7-وزن ساختمان تا 60%کاهش پیدا خواهد کرد

8-زمان اجرا بسیار کوتاه خواهد شد